
Міжнародний день сім'ї встановлено Генеральною Асамблеєю ООН 1993 року. Його мета - об'єднати родини, які підтримують ідеї демократії і привернути увагу громадськості до численних проблем сім'ї. особливо такої, що страждає від бідності й СНІДу або ж потерпілої в результаті військових дій. Змушені боротися за виживання, такі сім'ї потребують підтримки. На думку Генерального секретаря ООН Кофі Аннана, єдність всієї людської сім'ї знаходиться під загрозою, якщо зневажаються основні права лише однієї сім'ї. Саме з родини постає наше майбутнє. Саме родина виховує з дитини відповідального члена людської спільноти. Саме родина є першоджерелом людської гідності, самоусвідомлення, чесності та зрілості. Саме родина дає почуття спільності, співпереживання, доброзичливості та мудрості. І саме родина є і повинна бути у центрі розвитку соціальної політики.
Позиція ООН сформульована однозначно. Без сталих суспільств, твердою основою яких є повноцінна сім’я, держави розпадатимуться, а відтак виникатимуть війни і лихоліття. Саме тому, політика розбудови інституту сім’ї, її єдності та стабільного розвитку є питанням політичного, економічного, соціального та культурного виживання. Це — питання глобальної та національної безпеки.
Нам необхідні справжні цінності. Нам необхідні повноцінні сім’ї. І нам потрібні діти. Вони доповнюють нас, дають сенс нашому життю. І, взаємно, дітям потрібні ми. Діти мають народжуватися. ООН вважає, що родина як головна складова суспільства та необхідна передумова розвитку та добробуту всіх його членів, особливо дітей, має отримувати необхідний захист та підтримку, аби повною мірою виконувати свої функції та обов’язки у суспільстві.
І ще одне. Якщо навіть неможливо забезпечити гендерний баланс в родинах, особливо з непарною кількістю членів сім’ї, шлюби мають існувати. Діти мають право мати тата і маму. Вони мають право на родину. У Конституції України є вельми важлива, засаднича стаття, в якій вказується, що обов’язок Держави забезпечити та гарантувати права і свободи людини (стаття 3). Реалізація наших прав має відбуватися поруч з глибинним розумінням та відповідальністю за наші зобов’язання перед іншими. І так, як мудрість балансує права та обов’язки, так само любов має бути стрижнем, який єднає суспільство і родину.
Давайте зробимо так, щоб ця істина була втілена у цій країні та в усьому світі, користуючись нашими правами та свободами задля піклування один про одного, та поновлення активної, етичної та альтруїстичної особистої відповідальності за її належне місце у сукупності людського існування. Це єдиний шлях дати поживу суспільству, яке піклується про людей, а найбільше про дітей. Цінуйте та бережіть родину.
Джерело: газета «День», № 76, вівторок, 16 травня 2006 року.
Україна молода: Як «почувається» інститут сім'ї в сучасній УкраїніУкраїнська педагогіка: Про місце і роль сім’ї у вихованні дітейСайт молоді та сім’їРічниці весілля: що дарувати?